Zespół ds. Profilaktyki

• Międzyszkolny Zespół ds. Profilaktyki w Goleniowie to zespół pedagogów i psychologów w gminie Goleniów działających przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
    Naszym celem jest wymiana doświadczeń, opracowanie materiałów do wykorzystania w codziennej pracy, opracowanie modułowego programu profilaktyki dla dzieci i młodzieży w Gminie Goleniów. Logo zespołu wyłoniono w kwietniu 2022r. na drodze konkursu, którego zwyciężczynią została uczennica naszej szkoły – Oliwia Bujko.

• Projekt iDOC „Otwórz się na pomoc”
    Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Goleniowie zachęca do zapoznania się z interaktywnym filmem w ramach kampanii „Otwórz się na pomoc”. Zjawisko przemocy objawia się w różnych postaciach. Może być to przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna. Może zachodzić w domu, na ulicy lub w szkole wśród rówieśników. Przemoc to wciąż temat TABU wśród ofiar. Chcemy głośno o tym mówić, aby
    zwrócić uwagę mieszkańców gmin, miast, rodziców, nauczycieli i dzieci, na to zjawisko i mu przeciwdziałać.

Projekt iDOC Otwórz się na pomoc, opiera się na nieliniowej narracji, immersji i interakcji. W przypadku stworzonej przez nas opowieści, od użytkownika wymagana jest akcja (tak samo jak w grze). Od decyzji użytkownika zależy to, jak potoczy się historia, a możliwe są aż cztery zakończenia. Film staje się więc grą, w której użytkownik dokonuje wyborów w temacie przemocy rówieśniczej.

Głównym założeniem projektu jest profilaktyka oraz edukacja młodzieży, a także przeciwdziałanie problemowi przemocy rówieśniczej.  Scenariusz projektu został opracowany we współpracy z Mają Pisarek – psycholog dziecięcą oraz terapeutką.

Poniżej znajdziecie Państwo link interaktywnego wideo. Zapraszamy.

• Warsztaty profilaktyczne „Debata”

W dniach 15-18 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne „Debata”. W warsztatach brali udział uczniowie klas 5-8. Celem programu „Debata” było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, a także wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych, klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia oraz wzmocnienie tendencji do podejmowania abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych. Podczas zajęć przekazano uczniom podstawowe informacje na temat szkodliwości i konsekwencji spożywania alkoholu oraz procesu uzależnienia. Poprzez debatę i edukację, młodzież zweryfikowała mity i przekonania dotyczące napojów alkoholowych.
    Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach, co wskazywało na duże zainteresowanie młodzieży co do programów profilaktycznych i potrzebę ich realizacji.

Data dodania: 2022-10-03 10:20:42
Data edycji: 2022-11-24 16:39:30