Świetlica szkolna czynna  w godzinach 6.45 - 16.45

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej

opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości

poprzez rozwój zainteresowań, uzdolnień i umiejętności.

Z ogólnego celu wynikają zadania szczegółowe świetlicy szkolnej:

• Zapewnienie dzieciom dojeżdżającym opieki przed i po lekcjach.
  • Wdrażanie wychowanków do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego.
  • Zapewnienie wychowankom warunków do odrabiania lekcji, wdrażania do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
  • Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno - moralnej.
  • Współpraca z rodzicami, wychowawcami klas i pedagogiem szkolnym w celu rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.

Zadania świetlicy:

• Zapewnienie wychowankom opieki w ustalonych godzinach ( 6:45 – 16:45 ).
  • Wytwarzanie dobrego klimatu do nawiązywania kontaktów dziecka z nauczycielem.
  • Niesienie pomocy w uzupełnianiu braków wychowania rodzinnego i środowiskowego.
  • Opieka, pomoc i rada w każdej sytuacji , która przysparza dzieciom istotnych trudności.
  • Podczas korzystania z wyżywienia – obiady szkolne, objęcie opieką uczniów klas pierwszych.
  • Organizowanie odpoczynku czynnego, ruchu (jeśli to możliwe na świeżym powietrzu).
  • Organizowanie nauki i właściwej pomocy, tak aby całość zadań domowych wychowankowie objęci pomocą wykonywali na miejscu.
  • Wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań poprzez dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji (plastycznej, muzycznej, dramatycznej).
  • Organizowanie konkursów świetlicowych dających możliwość szerszego udziału wychowanków w życiu szkoły.
  • Stała systematyczna współpraca z rodzicami, wychowawcami i pedagogiem szkolnym.
  • Udział świetlicy w życiu społecznym szkoły i środowiska lokalnego.
  • Organizowanie samorządności świetlicowej i współodpowiedzialności za dobro wspólne.

Plan zajęć dnia (ramowy):

• 6.45 – 8.00 – zajęcia organizacyjne
  • 8.00 – 11.40 – pomoc dydaktyczna przy odrabianiu zadań domowych, zajęcia programowe wg szczegółowego tygodniowego rozkładu zajęć
  • 11.40 – 13.40 – wyjście grup na obiad, zajęcia wg zainteresowań dzieci (czas relaksu)
  • 13.40 – 15.20 - pomoc dydaktyczna przy odrabianiu zadań domowych, zajęcia programowe wg szczegółowego tygodniowego rozkładu zajęć
  • 15.20 – 16.45 – zajęcia dowolne wg zainteresowań dzieci

Zajęcia programowe organizowane w świetlicy:

• Mały artysta-zajęcia plastyczno- techniczne
  • Igła i nitka w ruch-warsztarty rękodzieła
  • Robótki ręczne- warsztaty rękodzieła
  • W zdrowym ciele zdrowy duch- zajęcia sportowe
  • Matematyka w praktyce- układamy, tworzymy, konstruujemy czyli myślimy