Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Światowy Dzień Origami

Światowy Dzień Origami
 Światowy Dzień Origami obchodziliśmy w tym roku w każdej klasie inaczej.
Piątoklasiści powtórzyli własności figur płaskich składając kartki w ten sposób, aby powstały z nich dane figury. Do przewidzenia było jednak, że dla tych uczniów jedna lekcjach będzie zbyt mało i będą chcieli więcej. Dlatego, aby nawiązać do omawianych treści nauczania połączyliśmy zabawę z kartką i ułamkami. Uczniowie rozcinali kartkę w kształcie kwadratu i opisywali ułamkami powstałe części, aby następnie wykonać dodawanie ułamków o różnych mianownikach. Kartka została pocięta w taki sposób, aby powstała z niej układanka Tangram. Przy okazji poruszony został temat błędu i tego, jak mózg potrafi nas oszukać. 
Szóstoklasiści rozpoczęli powtórzenie z geometrii więc składali figury i powtarzali ich własności, łącznie z miarą kątów.
Ósmoklasiści poznają twierdzenie Pitagorasa zatem zasadnym było poprzez origami powtórzenie wiadomości o różnych trójkątach.
? Origami, czyli japońska sztuka składania papieru, okazuje się niezwykle przydatnym narzędziem w nauce matematyki. Przez składanie papieru uczniowie mogą w praktyczny sposób poznawać różne figury geometryczne, symetrię, kąty oraz zasady tworzenia brył przestrzennych. Origami rozwija intuicję przestrzenną, pomagając zrozumieć pojęcia takie jak płaszczyzna, krawędź i wierzchołek, co jest kluczowe w geometrii.
? Ponadto, origami pomaga wizualizować zasady matematyczne, które bywają trudne do uchwycenia tylko na papierze. Przykładem jest składanie prostych figur jak kwadrat czy trójkąt, które umożliwia zobaczenie zasad symetrii osiowej. Składając papier w konkretne wzory, można też odtworzyć kąty, wielokąty oraz obliczyć pola powierzchni. Origami pozwala także rozwijać logiczne myślenie i rozwiązywanie problemów – każde złożenie wymaga analizy i wyobraźni, a wykonanie skomplikowanej figury to tak naprawdę sekwencja kolejnych, logicznych kroków.
? Origami znajduje też zastosowanie w bardziej zaawansowanej matematyce, w tym w teorii grafów, algebrze, a nawet w badaniach nad składaniem materiałów w naukach inżynieryjnych.
? Wprowadzenie origami do nauki matematyki czyni ją bardziej przystępną, angażującą i inspirującą, sprawiając, że matematyczne koncepcje stają się zrozumiałe dzięki praktycznym doświadczeniom.
My uwielbiamy origami i zajęcia z kartką papieru. Wiemy również, że geometria wspaniale rozwija uczniowskie umysły.
A.M-N
Data dodania: 2024-10-29 08:29:16
Data edycji: 2024-10-29 14:59:24
Ilość wyświetleń: 31
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej