Zakupy i matematyka

Każdy zgodzi się z tym, że nie można zrobić zakupów bez zastosowania matematyki. Towarzyszy nam ona nawet przed udaniem się do sklepu.

Przekonały się o tym dziewczęta z klasy 7a, które chcąc kupić produkty potrzebne do pieczenia pierników musiały najpierw przeanalizować dwa przepisy i na ich podstawie zrobić listę zakupów. Następnie oszacowały ile pieniędzy potrzebują i dopiero, gdy je otrzymały udały się do sklepu.

Dokonując wyboru mąki, cukru, miodu, czy przypraw do piernika, dziewczęta sprawdzały ich wagę oraz cenę. Bardzo ważna okazała się umiejętność zamiany jednostek, gdyż waga produktów różnych firm podana na opakowaniach była zapisana w różnych jednostkach.

Równie ważną czynnością było sprawdzenie czy za wszystkie produkty zapłacono prawidłowo (kontrola paragonu) i czy reszta została dobrze wydana. Dziewczęta na zakupy otrzymały 100 zł.

Zakupy dziewcząt odbywały się w ramach projektu  „Matematyka w życiu codziennym ucznia szkoły podstawowej” (program Edukacja Inspiracja).

Agata Markowicz-Narękiewicz

Data dodania: 2019-12-20 12:16:48