Poznajemy początki kina

W dniu dzisiejszym klasy 4-6 wybrały się do Kina - Kawiarni Goleniów na seans pt.: „Kino nieme" w ramach projektu: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej „ŚWIAT FILMU". Dzieci miały możliwość poznania początków kinematografii z krótkiego programu dokumentalnego oraz opowiadania p. Magdaleny Bauer- Styborskiej, od której dowiedziały się również, że nasze kino istnieje już od początków XXw. (1913 r.), jest więc jednym z najstarszych kin w Polsce! Uczniowie obejrzeli później kilka historii opowiedzianych bez słów, za to z towarzyszeniem muzyki. Najdłuższym obrazem była produkcja ze znanym na całym świecie aktorem Busterem Keatonem, który wcielił się w rolę fajtłapowatego detektywa. Ponadto dzieci zobaczyły pierwsze kilkunastosekundowe filmiki, jakie nakręcono w 1895r. i później. Był to, np. obraz wjeżdżającego na stację pociągu, największego wodospadu Niagara czy scenka karmienia dziecka przez rodziców. Młodzi kinomani dowiedzieli się również, kto wynalazł X Muzę, a raczej pierwszy kinematograf, byli to, oczywiście, francuscy pionierzy kinematografii, czyli bracia Lumière: Auguste Marie Louis oraz Louis Jean. Myślę, że to była ważna lekcja filmowa, która nie tylko poszerzyła horyzonty uczniów, ale i zaciekawiła oraz pozwoliła odkryć w sobie żyłkę wynalazcy czy naukowca. Teraz z niecierpliwością czekamy na następne ciekawe seanse. Wielki ukłon w stronę Właścicieli naszego kina, DZIĘKUJEMY.

MBodnar

Data dodania: 2023-10-26 18:32:57