Ogólnopolska Akcja Czytelnicza ,,Czytamy z sercem”

W dniach od 29 września do 5 października nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”. To  inicjatywa o charakterze edukacyjnym organizowana  w ramach obchodów dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Głównym celem akcji jest promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

W ramach akcji uczniowie klas 1-3, poznali fragment książki Wojciecha Grajkowskiego  pt,, Krew” odczytany przez bibliotekarkę o historii dziewięcioletniego Kamila i jego serca oraz wysłuchali rozmowy chorego misia z mądrym kotkiem, z której dowiedzieli się czego unikać, by ich serduszko nie chorowało oraz co mogą zrobić by cieszyć się zdrowiem, w tej roli wystąpiła Aleksandra Szarek i Adrianna Dutka. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali mandale z rysunkiem serca do kolorowania i karty pracy.

W bibliotece szkolnej czekała na uczniów wystawa książek „ Z sercem w tytule”,  które można wypożyczyć i przeczytać.

W klasach 1a, 1b i 3b dzieci wysłuchały wykładu pani Aleksandry Stachowicz studentki medycyny o budowie serca, jego funkcji w naszym organizmie, chorobach , o tym jak duży wpływ mamy sami na występowanie różnych schorzeń kardiologicznych i jak dbać o najważniejszy organ w naszym ciele. Oprócz wiedzy teoretycznej, dzieci miały okazję podczas tańca doświadczyć, że podczas ruchu serce bije szybciej, tętno jest szybsze, szybciej dociera krew do naczyń, wydzielają się endorfiny ( hormony szczęścia) i każdy powinien o tym pamiętać, że ruch daje radość. Dzieci podczas ćwiczeń oddechowych, które ułatwiają pracę serca oraz poprawiają nasze samopoczucie mogły poczuć jak bije ich serce.

W klasie 3a gościem specjalnym była pani Urszula Dorochowicz - ratownik medyczny, która opowiedziała, jak postępować w razie różnych nagłych sytuacji, jak np. omdlenie, utrata przytomności, złamanie, krwawienie z nosa oraz w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej i jak wezwać pomoc. Każdy uczeń mógł przećwiczyć na fantomie udzielanie pierwszej pomocy nieprzytomnej osobie i przeprowadzić resuscytację krążeniowo –oddechową. Ćwiczenia praktyczne na fantomie były bardzo pouczające, na koniec zajęć dzieci otrzymały ulotki ,, WIDZĘ, SŁYSZĘ, REAGUJĘ  Pierwszą Pomoc znam i stosuję. Jak pomóc w prostych krokach”.

Na zajęciach indywidualnych w klasie 6a i 6b uczniowie przeczytali fragment książki pt.,, Krew". Poznali pracę serca, budowę, czynności, przy których serce pracuje szybciej i czynności przy których pracuje wolno. Rozpoznawali serce wśród innych narządów. Pracowali z kartami pracy: labirynt, podobieństwa i różnice w kroplach krwi oraz kolorowali symbol serca.

W klasie 8b powstały piękne plakaty pt. ,, Idiomy angielskie  z sercem w tle”.

W klasie 5 i 6 na zajęciach informatyki uczniowie czytali opowiadanie o sercu, następnie szukali serc w grafice. Po krótkiej dyskusji o sercu i emocjach, uczniowie rysowali swoje serduszka w programie Paint.

Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych w klasie 5b uczniowie doskonalili technikę czytania na podstawie fragmentu książki pt.,, Dwa serca”, układali zdania z sercem, ćwiczyli sprawność manualną poprzez poszukiwanie wyjścia w plątaninie - labirynt, kodowanie, kolorowanie serc. Na zajęciach SI  dzieci lepiły serduszka oraz rysowały serca na piasku kinetycznym, a także doskonaliły zmysł równowagi  podczas ćwiczeń równoważnych na pętli w kształcie serca. Przedszkolaki ,, Mądre Sówki”  wysłuchały z zainteresowaniem opowiadania Katarzyny Keller pt.,, Co lubi miłość. Julka i Janek” oraz aktywnie uczestniczyły w zabawach w rytm muzyki i mogły posłuchać pracy swojego serca. Wybrały się na spacer serc ulicami Goleniowa i zawitały do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Centrum Usług Społecznych oraz Misiowego Przedszkola wręczając wcześniej przygotowane  „ serduszka z cytatami”.

Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym nauczycielom za włączenie się i przeprowadzenie różnych działań w ramach akcji „Czytamy z sercem”.

Koordynatorka akcji
Magdalena Mielczarek