Największym problemem w komunikacji jest iluzja, że ona miała miejsce

W dniu dzisiejszym (20.10.22r.) odbyło się w goleniowskiej Rampie niebanalne szkolenie dla nauczycieli. Prowadzącymi byli: MARTA MŁYŃSKA (edukatorka i coachka warsztatów, webinarów dla rad pedagogicznych) i PRZEMYSŁAW STAROŃ (najlepszy pedagog 2018r. i, jak sam mówi o sobie: "nauczyciel w chmurze").

Tytułem i zarazem mottem szkolenia są słowa Georga Bernarda Shawa: "Największym problemem w komunikacji jest iluzja, że ona miała miejsce".

Prowadzący poruszyli na spotkaniu bardzo ważne zagadnienia dotyczące komunikacji. Zwrócili, m.in. uwagę na to, że pracujemy własną osobowością i że trzeba zacząć od siebie, by się przeobrazić w jeszcze piękniejszą swoją wersję.

Edukatorzy skupili się wokół następujących zagadnień: Dlaczego komunikatywność jest kompetencją 4K, czyli kompetencją podstawową? Jak pomóc uczniom być komunikatywnymi? Wyjaśnili też, co to jest komunikacja INTERpersonalna (wymiana komunikatów między co najmniej dwiema osobami w celu wzajemnego przekazania myśli, uczuć, postaw) oraz komunikacja  INTRApersonalna (rodzaj dialogu wewnętrznego, opartego na własnych przeżyciach, emocjach i refleksjach), podkreślając, że ta druga jest kluczowa dla naszego rozwoju wewnętrznego, gdyż, by zbudować coś wartościowego, zawsze należy zaczynać najpierw od samych siebie.

Ważną kwestią była również sprawa funkcjonowania dziecka w rodzinie, która jest podstawową komórką uczącą młodego człowieka komunikacji. Niezależnie jednak, z jakiego domu się podchodzi, edukacja powinna wyrównać szanse, żeby każdy mógł budować pozytywnego, szczęśliwego i spełnionego siebie.

Konkludując, warto pamiętać podczas swojej drogi przez życie i wchodząc w relację z innymi takie słowa: "Uważaj, do kogo mówisz, bo mówisz do kogoś ważnego."

Prowadzący zakończyli spotkanie refleksją, że nigdy nie porzucimy siebie- pamiętajmy więc o tym i DBAJMY o SWOJĄ PSYCHIKĘ, KARMY JĄ POZYTYWNYMI MYŚLAMI. Dziękujemy za to wyjątkowo interesujące i dające do myślenia spotkanie.

Monika Bodnar

Data dodania: 2022-10-20 19:55:38