DZIEŃ WIEDZY O PINGWINACH

Dzień ten przypada w ekokalendarzu na 20 stycznia. Z tej okazji klasa 2b przygotowała się do omawiania lektury pt. "Zaczarowana zagroda" oraz do realizacji projektu pod nazwą "Między nami i pingwinami''. Na początku dzieci odwiedziły bibliotekę i poznały szerzej twórczość znanych polskich polarników-  Państwa Aliny i Czesława Centkiwiczów. Pracowały z globusem i mapą, zapoznwały się z nowymi pojęciami takimi jak: Arktyka, Antarktyda, biegun czy równik.
Przez prawie tydzień, pracując w pięciu zespołach, uczniowie samodzielnie poszukiwali w różnych źródłach, w tym w czasopiśmie "Świerszczyk'', informacji o Antarktydzie i ciekawostek o pingwinach.  Podczas quizu wykazali się wiedzą o dziewięciu gatunkach tych stworzeń i wykonali kolonię tych sympatycznych nielotów z rolek po papierze.
Projekt, niestety, zakończył się smutną dla dzieci informacją. Ocieplenie klimatu powoduje, że tony lodu wokół Antarktydy topią  się błyskawicznie.Oznacza to, że każdego roku pingwiny tracą swoje odwieczne terytorium i są już dzisiaj gatunkiem, któremu grozi wyginięcie.

BR
Data dodania: 2023-01-27 15:54:41