Dzień Postaci z Bajek

Bajki i baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Dzień Postaci z Bajek przypada  5 listopada, tego też dnia w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnego zaśpiewania piosenki „Witajcie w naszej bajce”. Nie zabrakło też konkursów i zagadek. Uczniowie, na podstawie przygotowanych rekwizytów, np. lusterko i jabłko, poduszka i królewna, czerwona czapeczka i koszyczek z jedzeniem, pantofelek, miski z grochem   i fasolą  mieli odgadnąć tytuły bajek. Wiele radości sprawiło im prawidłowe rozwiązywanie bajkowych zagadek, np. udzielenie odpowiedzi na pytanie:

„Chociaż kłopoty
Z wilkiem miała,
Wyszła z opresji
zdrowa i cała”.

Był też quiz wiedzy o postaciach z bajek, który  przysporzył wiele emocji. Uczniowie podzieleni na grupy rywalizowali ze sobą. Każda grupa chciała zdobyć jak najwięcej punktów.
Kolejnym zadaniem było odgadnięcie tytułu bajki na podstawie przeczytanego fragmentu tekstu.
Pierwszaki udowodniły, że świetnie znają bajki i baśnie, bo znakomicie poradziły sobie   z odpowiedziami prawda czy fałsz, np. czy Kopciuszek jechał na bal mercedesem? Okazali się też świetnymi detektywami, ponieważ bardzo szybko poradzili sobie z odkodowaniem  ukrytej postaci  na obrazku.  Aby można było zobaczyć ukrytą postać należało pomalować kartkę według określonego kodu.
Największą radość i frajdę sprawiło dzieciom zadanie „kopciuszkowe”. W podziale na grupy musiały jak najszybciej oddzielić groch od fasoli. Przy tej konkurencji emocje sięgały zenitu. Wesoło też było przy prawidłowym dopasowywaniu butów do ich właściciela. Każdy chciał być księciem, który szuka swojego Kopciuszka.
Tak jak i w bajkach bywa, u nas także pojawiła się magia. Dzieci miały odpowiedzieć na pytanie, co jest atrybutem danej postaci z bajki, odgadnąć co to za postać lub jaką bajkę można zobaczyć w TV. Żeby sprawdzić, czy dobrze odpowiedziały, musiały podświetlić latarką swoją kartkę. Po jej podświetleniu latarką ukazywała się w magiczny sposób odpowiedź. Jak to się działo, nie wie nikt.
Dzień postaci z bajek zakończyliśmy wykonaniem pracy plastycznej. To był wspaniały wyjątkowy dzień pełen uśmiechu i radości.

Data dodania: 2021-11-09 08:29:40
Data edycji: 2021-11-09 08:38:03