„Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” - kolejne działania uczniów i zakończenie projektu

Spotkania z trzecim modułem projektu edukacyjnego: „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki” klasy 2b dobiegły końca. Uczniowie omówili przeczytaną lekturę, wykonali działania z nią związane, zrealizowali zadanie ekologiczne oraz wszystkie zadania dodatkowe przewidziane w module. W jeden z pięknych, słonecznych dni odbyła się „Lekcja pod chmurką”, na którą zaproszone zostały Panie pracujące w bibliotece szkolnej. Dzieci w świetnych nastrojach na kocach piknikowych wysłuchały opowiadania: „Mała chmurka w krainie słońca” czytanego przez Panie, po czym wzięły udział w pogadance na temat wysłuchanego utworu. W nawiązaniu do jego treści odbyła się rozmowa odnośnie zaśmiecania lasu i sposobu zachowania się w przypadku wybuchu pożaru oraz na temat wykorzystania energii słonecznej. Ponadto odnośnie tych zagadnień dzieci obejrzały także filmiki edukacyjne: „Butelka może spowodować pożar w lesie”, „Pożar w lesie lub na łące 998”, „Jak wykorzystać energię słoneczną?”. Następnie w nawiązaniu do omawianych treści ekologicznych przy akompaniamencie piosenki: „Ekologiczne reggae” uczniowie wykonali pomysłowe prace plastyczne pt.: „Nie zaśmiecaj lasu”- plakaty zachęcające innych do poszanowania lasu. W odniesieniu do chmurki Tosi w krainie słońca z opowiadania, dzieci wzięły także udział w zabawie detektywistycznej: „Żółty jak...”, podczas której na boisku szkolnym szukały jak najwięcej rzeczy w kolorze żółtym i zapisywały wszystko na kartkach. Uczniowie narysowali ponadto ulubioną przygodę z omawianej lektury: „Afryka Kazika” i w grupach opisali ją w kilku zdaniach. W pracy zespołowej wykonali jeszcze jedno zadanie- wyznaczali trasę z Polski do Afryki. Na zakończenie dzieci wzięły udział w interaktywnym QUIZZIE odnośnie omawianej książki i tym samym pożegnały się z lekturą, trzecim modułem i równocześnie całym projektem czytelniczym, w którym wzięły udział. Uczestnictwo w tym projekcie było dla dzieci ciekawą przygodą, świetną zabawą i interesującą formą omawiania lektur szkolnych, a także rozwinęło ono aktywność czytelniczą uczniów i rozbudziło ich ciekawość literacką.

A.B.

Data dodania: 2021-06-21 19:56:49